Falenica i Mazowiecki Park Krajobrazowy - warto je zobaczyć
środa, 29 października 2008
Wycieczka do Emowa

Granica Warszawy

Emów jest osiedlem - jak mówi Wikipedia - położonym w Mazowieckim Parku Krajobrazowym i rezerwacie przyrody Świder. Już to pierwsze zdanie sugeruje ,że będzie w nim bardzo zielono. Tylko ....że ja nie spodziewałem się , że będzie aż tak bardzo - bardzo :) Przychodząc do Emowa od strony lasu - będziemy wręcz zaskoczeni że znienacka wyrasta nam przed oczami jakieś ogrodzenie. Leśnej części Emowa trudno poszukiwać nawet na zdjęciach satelitarnych - po prostu dachy domów kryją sie pod konarami drzew. O walorach tajemniczości Emowa może świadczyć fakt , że siedzibę w nim ma jedna z bardzo tajemniczych polskich instytucji dbająca o nasze bezpieczeństwo. Emów leży w gminie Wiązowna - składa się on właściwie z 2 ulic: Sosnowej i Runa Leśnego. Przy ulicy Sosnowej można natknąć się na resztki bunkrów z 1915 roku.

Mapa wycieczki:

Aleksandrów ---> Emów

21:30, faleniczanin
Link Komentarze (3) »
Z Falenicy Do Aleksandrowa

Szkółka leśna

Aleksandrów jest jedną z najmłodszych dzielnic Warszawy. Został on przyłączony do naszego stołecznego miasta w styczniu 1992 roku - odłączony został jednocześnie od gminy Wiązowna. Jest to jedna z najbardziej zielonych okolic Warszawy. Eksplozja budownictwa jednorodzinnego nie ominęła i Aleksandrowa w którym to nowe domy wyrastają jak grzyby po deszczu. Okoliczne lasy Mazowieckiego Parku Krajobrazowego - obfitujące w ładne jeziorka i piękne piaszczyste wydmy potrafią zachwycić każdego chcącego uciec na łono natury turystę. Do Aleksandrowa możemy pojechać autobusami 142 i 115. Mają one swoją pętlę na aleksandrowskim końcu ulicy Podkowy. Moją wycieczkę rozpocząłem na ulicy Patriotów - właśnie na falenickim końcu Podkowiańskiej arterii :). Aleksandrów tak mnie zachwycił że byłem w nim wiele razy. Jest to świetne miejsce dla wypadów do tajemniczego i ukrytego w lasach Emowa. Emów opiszę w kolejnym artykule.

Oto mapa wycieczki:

Falenica ---> Aleksandrów

Atrakcją tej wycieczki jest ogromna zalesiona wydma jak i jeziorko Biały Ług.

20:46, faleniczanin
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 28 października 2008
Zagórzańskie klimaty

Zameczek w Zagórzu

W Mazowieckim Parku Krajobrazowym - tuż przy granicy z Warszawą znajduje się mały i ukryty w lesie ośrodek. Jest to Sanatorium Neuropsychiatryczne dla dzieci w Zagórzu w gminie Wiązowna. Chodząc po tamtejszych okolicach nie dziwię się dlaczego wybrano właśnie to miejsce. Jest tam cicho i uroczo - choć już nie są to czasy XIX-wieczne gdy na owych terenach królowały gęste bory i bezludzie. Idąc Zagórzańskim szlakiem natrafimy na jeziorko koło Zagórza , znajdujący się w pobliżu poniemiecki bunkier , dworek Rodziewiczówny i tajemniczy Zameczek. Z Zagórza można również udać się w kierunku wschodnim do dworku w Olszynach. Podczas okupacji niemieckiej w 1939 roku przebywali w nim komendanci Armii Podziemnej - Stefan Grot-Rowecki i Michał Karaszewicz-Tokarzewski - generałowie tworzący struktury Armii Krajowej i Polski Podziemnej.

O Tajemnicy notatnika “Grota” Roweckiego jak i o historii okolicznych terenów mozemy dowiedzieć się z artykułu opublikowanego w Linii Otwockiej:

Zobaczyć Wyraj, Dukaj i Zameczek
 
Wracając w kierunku Warszawy - tuż przy administracyjnej granicy miasta natkniemy się na mogiłę poświęconą żołnierzom walczącym o wolność Ojczyzny. Szlak prowadzi nas do stacji kolejowej Warszawa Miedzeszyn.
 
Oto mapa całej trasy zaczynającej się w znanej juz nam dobrze Zbójnej Górze:
 
Zbójna Góra ---> Zagórze --> Miedzeszyn
 
 
13:20, faleniczanin , Zagórze
Link Komentarze (2) »
poniedziałek, 27 października 2008
Nadwiślańskim szlakiem

Nadwiślańska wierzba

Skąd się wzieła nazwa Falenica ? Wikipedia na ten temat mówi: "Według miejscowej legendy nazwa "Falenica" pochodzi z czasów wielkiej powodzi, gdy Wisła wylała zalewając okoliczne tereny, woda zatrzymała się pod samą wsią i "fale nic" jej nie zrobiły." Etymologicznie więc Falenica jest związana z Wisłą tak nierozerwalnie ze chyba warto podtrzymać tradycje i udać się ...nad Wisłę. Można to uczynić wysiadając na stacji PKP Warszawa Falenica lub wysiąść z autibusu 521 i udać się ulicą Bysławską aż do jej samiutkiego końca. Trzeba minąć skrzyżowanie z Wałem Miedzeszyńskim i iść dalej piaskowo - żużlowym odcinkiem Bysławskiej aż do samej czerwonej tabliczki REZERWAT PRZYRODY. Tu zaczyna się Nadwiśle. Do samej Wisły jest już okolo 200 metrów.

UWAGA: Po intensywnych deszczach zacienione odcinki szlaku nad Wisłą mogą okazać się szczególnie błotniste i bardzo trudne do przejścia. Przedstawiona przeze mnie trasa liczy około 16 kilometrów.

Oto mapa trasy:

Szlakiem Wisły ---> Józefów ---> Falenica

 

Wracając do Falenicy przechodzimy przez Józefów spotykając na ulicy Ejsmonda - poniemiecki bunkier - pozostałość Przedmościa Warszawy. Obiektom tym położonym w okolicach Falenicy poświęcę osobny artykuł.

Przez Zbójną Górę do Radości

W drodze do Radości

Dawnymi czasy mówiono o pewnym grasującym w tych okolicach karczmarzu, który mamiąc swoich klientów mocnymi trunkami pozbawiał ich życia a ciała tych nieszczęśników ukrywał w lasach. Od tych właśnie zdarzeń wzięła nazwę Zbójna Góra. Z Falenicy można do niej dojechać autobusem 161, który ma swoja pętlę przy ulicy Podmokłej. Karczmarza na szczęście już nie uświadczymy , ale za to powita nas możliwość udania sie w 3 strony świata. Dzisiejszego dnia udamy się w odę do Radości zahaczając troszkę o Starą Miłosną. Kolejną możliwością do wyboru jest udanie się nad opisywane poprzednio Jezioro Torfy. Trzecia opcja to wycieczka do Zagórza - którą opiszę już niedługo.

Kończąc tą wycieczkę w Radości wyjdziemy na ulicę Patriotów w okolicy Wodociągu Radość.

Oto mapa wycieczki:

Zbójna Góra ---> Warszawa Radość

niedziela, 26 października 2008
Z Falenicy do Góraszki

Przy lotnisku w Góraszce

7 i 8 czerwca 2008 roku miał miejsce piknik Lotniczy w Góraszce. Góraszka jest wsią położoną w gminie Wiązowna - parę kilometrów od granic Warszawy. Znajduje sie w niej lotnisko General Aviation. Z Falenicy można dojść do Góraszki ulicami Lokalną i Chryzantemy a potem ulicą Zagórzańską poprzez Aleksandrów. Następnie szlakiem leśnym dochodzi się do granicy Warszawy - trafiając prosto do Góraszki.

Oto mapa wycieczki:

Warszawa Falenica ---> Góraszka

Była wspaniała pogoda - naprawdę warto było łyknąć w lesie troche świeżego powietrza a i przy okazji zobaczyć podniebne akrobacje.

23:57, faleniczanin , Góraszka
Link Dodaj komentarz »
Wycieczka w kierunku Pomnika Lotników Alianckich

ul. Napoleona Bonaparte

Szlak prowadzi spod stacji kolejowej PKP Warszawa Falenica przez granicę Warszawy i Michalin - Józefów aż do Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Tam wchodzimy na szlak w kierunku Pomnika Lotników Alianckich. Znajduje się on jeszcze w granicach Warszawy.

Mapa wycieczki:

PKP Warszawa Falenica ---> Pomnik Lotników Alianckich

 

Przechodzimy przez malownicze polany i leśne ulice - czego przykładem jest pokazana na zdjęciu ul. Napoleona Bonaparte - prawdziwa arteria :) - leśna oczywiście.

Wycieczka nad Jezioro Torfy

Jezioro Torfy

Szlak prowadzi spod stacji kolejowej PKP Warszawa Falenica az do jeziora Torfy w Aleksandrowie.

Mapa wycieczki:

PKP Warszawa Falenica ---> Jezioro Torfy


Warto przejść się tą trasą - prowadzi ona przez tereny już niedługo mogące być placem budowy sześciopasmowej Południowej Obwodnicy Warszawy S2 .

20:40, faleniczanin , Jezioro Torfy
Link Komentarze (5) »
Wycieczki retrospektywne

No niestety lato uciekło - przeminęło z wiatrem - napewno jednak zostało na wielu zdjęciach zatrzymane w kadrze. Będę publikował fotki swoich letnich wycieczek rozpoczynanych w Falenicy i jej okolicach. Niestety z powodu ograniczeń wielkościowych nie mogę wstawić tu wszystkich zdjęć - jest jednak na to sposób. Jako ze będę przedstawiać zdjęcia w zgeotagowanej postaci - wykorzystam picasaweb googlea. W prosty sposób można tam publikować trasy wycieczek wizualizowane na mapie w postaci szlaku - no i bardzo dobrze :) - idealnie nadaje się to do moich zastosowań.

Do każdego opisu wycieczki będę dodawał trasę w postaci importowalnego do urządzeń GPS pliku GPX. Dokładność urządzenia GPS jest całkowicie wystarczająca w celu dokładnego zorientowania sie w terenie. NIE WOLNO jednak całkowicie ufać wytyczonej trasie. Biorąc np pod uwagę wąski szlak nad Wiśłą - precyzja cywilnego GPS-u czyli okolo 20 metrów może oznaczać że znajdujemy się na własciwej trasie albo juz w nurcie Wisły lub na okolicznej łące. Warto więc na wskazania tego elektronicznego urządzenia brać poprawkę zdrowego rozsądku i obserwacji otoczenia.

19:02, faleniczanin , wstęp
Link Dodaj komentarz »
No to startuję - albo się uda albo ....się uda.
Oto mój pierwszy wpis - uda mi się chyba dlatego , że po prostu wziąłem się za rzecz o której nie miałem wogóle pojęcia. Blogowanie czyli wylewanie swoich myśli na stronę www - wydawało mi się kiedyś męczące i nudne. Zrozumiałem jednak, że zostawianie moich wrażeń w formie elektronicznej może służyć nie tylko moim aspiracjom , ale przede wszystkim użytkownikom którzy tą stronę być może kiedyś odwiedzą. Warto dzielić się z nimi swoimi fascynacjami - bo jak Ktoś kiedyś być może powiedział: "Tak niewiele może zabawić tak wielu" :)
18:12, faleniczanin , wstęp
Link Dodaj komentarz »